košík je prázdný

Nic není ztraceno

To co se dalo díky uplynulým několika týdnům očekávat ve vinici, se splnilo Studené počasí s občasným deštěm, které nám již delší dobu vládlo, dělá vinohradníkům, zahrádkářům a zemědělcům vrásky na čele. Situace ještě není vážná, ale i tak bych doporučoval, jakmile to bude jen trochu možné, ošetřete vinice.

Na vlastní oči jsem se přesvědčil, že se všechny klasické neduhy na nich se již začínají projevovat. Je tedy zapotřebí ošetřit révu celým spektrem přípravků, proti všem třem základním rizikům.

Plísni révové - ta v tomto počasí zejména hrozí. Z odpařující se země stoupají spory plísní a je jen otázka času, kdy se projeví na listech. Také hrozí padlí, na dřevě se objevují první příznaky. A samozřejmě malí škůdci. Listy jsou různě pokroucené a tito živočichové měli doposud klid k růstu a množení.

Neškodilo by také podpořit imunitu a sílu vinice listovým hnojivem a nezapomenout na letos nepostradatelné smáčedlo. Doporučoval bych tyto kombinace systémových přípravků: Ridomil Gold na plíseň, Kumulus, nezávisle na ostatních preparátech) a Topas na padlí, Spintor proti škůdcům, Vegaflor nebo třeba Vitality Komplex či Vuxal Super, nebo Kalcium, jako listové hnojivo a Silwet nebo Agrovital jako smáčedlo.

Přípravek Kumulus doporučuji na základě zkušeností jiných vinařů i svých přidávat do každého postřiku až do začátku zrání hroznů.

Dá se použít i kombinace ||Acrobat - Topas, Reldan - Vegaflor a smáčedlo|| nebo ||Melodi Combi či Pegaso (pro větší objemy postřiků) - DynaliDecis Protec a zase smáčedlo||.

Do zahrady proti plísni okurek, cibule nebo rajčat použijte výrobky Ridomil Gold nebo Acrobat. Velmi také záleží, kolik vystříkáte směsi a tomu je třeba podřídit i balení.

Nepodceňte ani expirační doby přípravků, zejména nyní, v době, kdy je třeba zasáhnout rychle, cíleně a hlavně spolehlivým přípravkem. Variant je více. Nejlépe je probrat s našimi prodejci, kteří jako školení odborníci a také aktivní vinohradníci jsou schopni vám poradit co a jak, aby kupříkladu nedošlo k rezistenci nebo k poškození postřikové směsi nevhodným pořadím přípravků.

Ano, i míchání jednotlivých preparátů do komplexní postřikové směsi má svá pravidla. V nabídce Vinařského domu Dubňany máme snad nejširší škálu postřiků i hnojiv v oblasti.

 

 

Sdílejte nás

Zasílání novinek

Přihlaste se pro zasílání novinek a akcí!