košík je prázdný

Bláznivé vinobraní

Jsme v půlce října a pro ty, kteří víno vyrábí, to znamená vrchol sezóny. Zlatý hřeb. Dny zúročení. Zúročení celého roku, kdy jsme se takřka denně okolo vinohradu motali a věnovali mu veškerou péči, kterou potřeboval. Někteří víc, někteří míň, někteří líp a někteří hůř. Každopádně právě nyní se ukazuje pravý výsledek snažení. Letošní rok je tady na Slovácku ukázkový tím, že kromě naší snahy má na sklizeň obrovský vliv počasí a hlavně jak prvotní dojem umí být zrádný. Jistě si dobře pamatujete na prognózy po agresivních ranních mrazech v dubnu. Letošní rok je jako jízda na kolotoči. Tolik hroznů jsme prostě nečekali. Což je skvělé. 

 O tomto víkendu proběhl legendární burčákový pochod a doprovodilo jej nádherné počasí a díky němu tisíce žíznivých a natěšených návštěvníku. Pro vinaře to byla náročná akce a večer to místy připomínalo obrazy bojiště z dob napoleonských válek. A teď trochu toho optimismu. Za cedulí Dubňanská hora pouťové stánky z naprosté většiny mizí, protože místní majitelé si je na své pozemky nepustí. Nahradí je svými přístřešky, či pozváním do svých sklepů. Každý z nich, který se akce účastní, vás vítá svými produkty, a to nejen alkoholickými. Manželky vinařů připravují dopředu své domácí speciality vyrobené ve vlastní kuchyni. Ať už různá pečená masa, guláše, polévky, paštiky, koláčky a mnoho dalších skvělých pochutin. Naštěstí stvořené z domácích receptur bez chemických složek. Jejich muži - vinaři, nabízejí tady zase své produkty. Tedy víno a hlavně burčák. Kvalitu si může ověřit každý návštěvník sám, a je jasné, že musí být rozmanitá. Někomu to jde lépe, jinému hůře. Tak jak to v životě bývá. Ale stojí si u svého sklepa, se svým jménem a čelem k vám. Jde opravdu o ojedinělou, naprosto spontánní akci, která nemá v naší zemi obdoby. Proto tuto akci hodnotím ve skrze pozitivně a je důkazem toho, že tradiční drobní vinaři a atmosféra Jižní Moravy ještě nevymizela. 

Další kolotoč nastane příští víkend, tentokrát se ale bude odehrávat ve volebních místnostech. I když se zdá, že to pro vinaře nebude náročné, o to více překvapivý může jejich důsledek. Chtěl bych vás poprosit, abyste volili opatrně a nenechali se ”opít chlebem” či různými přemrštěnými sliby, kterých se na nás teď valí tuny. Obávám se, že tyto volby jsou zásadní jak pro ČR, tak i pro nás - menší vinaře či zahrádkáře. Pokud státní aparát půjde dál stylem EET, Účtenkovkou, nebo dalšími svazujícími zákony a předpisy, které komplikují život hlavně malým podnikatelům a vinařům. Za chvíli díky těmto překážkám nebude chtít nikdo na vinicích dělat a my přijdeme o naše dědictví. To by byla velká škoda. Buďme tedy raději tradiční, jako je ta naše Morava. Selský rozum je nejlepší stejně jako vědomí, že za nás nikdo nic neudělá.  

Ale zpět k vinobraní. Že je opravdu nečekaně velké, pozoruji i u nás ve Vinařském domě v Dubňanech. Těší mě především velký zájem o ušlechtilé kvasinky, enzimy, bakterie a další kvalitní produkty. Je vidět, že i malí vinaři chtějí jít s dobou a nebojí se používat moderní postupy. Tento pokrok si lze každoročně potvrdit při jarních výstavách vín kde vína i malých vinařů jsou vynikající. Také zájem o nerezové nádoby je letos tak velký, že je ani výrobce nestíhá vyrábět. Zrovna nyní ve Vinařském domě v Dubňanech čekáme už druhý týden, až nám v továrně vyrobí novou várku 200 litrových nádob. Očividně i tam je velikost sklizně překvapila… 

Letošní vinobraní je ve znamení překvapení. Je s ním spjato mnoho práce, ale to dává smysl. Jme zvědaví a nedočkaví výsledku. Ten je už u některých vín jasný. Budou skvělé. Tak vzhůru dolů do sklepů!

Sdílejte nás

Zasílání novinek

Přihlaste se pro zasílání novinek a akcí!