košík je prázdný

Vinařovy postřehy

Lehké a skvělé - nerezové nádoby


 Původně jsem chtěl do titulku napsat „Nerezové nádoby na víno“. Nakonec jsem slovíčko „víno“ vynechal. Nerezové nádoby jsou fenomén. I v malých sklepích našich vinařů mají své místo. Jejich výhody ale neznají jen vinaři. Několik jsme jich posílali z Vinařského domu v Dubňanech, kde jsou nejlevnější a velmi kvalitní, nejen do celé naší republiky, ale také na Slovensko či do Polska. Kupují je pálenkáři, medaři, malovýrobci piva a mnoho různých jiných profesí, které potřebují kvalitně uskladnit svůj výrobek, bez rizika znečištění či inexe jiných pachů a chutí.

Číst dál: Lehké a skvělé - nerezové nádoby

Víno pro ovce

Charvát, Othello, Isabella… Nejmenuji zde názvy děl ctihodného spisovatele, pana Shakespeara, ale názvy dnes už naštěstí téměř zaniklých odrůd révy vinné. I když, v poslední době jakoby se zase začínaly drát opět na světlo. Věřím, že to bude jen z důvodů zvědavosti a zpestření návštěvy sklepa a že vinaři se těmto zakázaným odrůdám nehodlají vážně věnovat. 

Číst dál: Víno pro ovce

Sommelier nebo degustátor. Kdo je víc?

Pomalu se rozběhne doba výstav a koštů. Na místních výstavách jde zejména o reputaci v té či oné vesnici, o setkání vinařů a hlavně i o zábavu. Na mezinárodních výstavách jde ovšem i o velké peníze, kterými se vítězné víno může zhodnotit. Ti, kteří rozhodují v těchto případech, by měli být vzdělaní, zkušení a nezávislí hodnotitelé. Lidé s platnými degustátorskými zkouškami, které jsou vysvědčením jejich kvalit.

Číst dál: Sommelier nebo degustátor. Kdo je víc?

Novoroční filozofování nad vínem

Před sebou máme další rok. Jsem z něj trochu rozpačitý a z úhlu pohledu podnikatele se na něj moc netěším. Podmínky pro podnikání nás malých jsou stále horší a horší, stát klade stále vyšší překážky a nutí nás platit stále více peněz za věci, které s praktickým životem soukromníka nemají nic společného. A zbavují ho toho základního, pro co se rozhodl podnikat. Nejsou to peníze, ale svoboda a možnost rozhodování sám za sebe. Asi existuje plán, aby tady byla jen jedna firma pro všechny.. s jedním majitelem. To už tady bylo a u toho bych nechtěl být.

Číst dál: Novoroční filozofování nad vínem

Víno prakticky i poeticky aneb naše knihy o víně

Nedávno jsem si prohlížel regály s nabídkou knih v našem Vinařském domě v Dubňanech. Nabídka je opravdu úžasná. Jedná se o knihy renomovaných a velmi fundovaných autorů, jako jsou například doc. Pavloušek a doc. Michlovský z akademie v Lednici, prof. Steidl za rakouského Klosterneuburgu, profesor Malík z Bratislavy a mnoho dalších.

Číst dál: Víno prakticky i poeticky aneb naše knihy o víně

Vaříme, pálíme, řežeme aneb co nového v knihách

V minulém článku  s názvem Víno prakticky i poeticky, jsme se bavili o kvalitních vinařských publikacích, kterých širokou nabídku najdete ve Vinařském domě v Dubňanech. A protože nejen prací živ je člověk, podívejme se i na tu příjemnější část života, tedy na jídlo a ostatní chutné a zajímavé záležitosti.

Číst dál: Vaříme, pálíme, řežeme aneb co nového v knihách

Jak je to s burčákovým pochodem

Burčákový pochod, dříve pochod Slováckými vinohrady, se koná ve vinařských osadách Šidleny, Dubňanská hora a Mutěnické búdy již pár desítek let. V podstatě vždy se stejným scénářem. Turisté a milovníci vína či burčáku, domácích jídel a také domácí pálenky se sjedou do těchto lokalit z celé republiky. Více méně se stejným cílem, provětrat se, něco popít, pojíst a dobře se bavit.

Číst dál: Jak je to s burčákovým pochodem

Řízené kvašení - mýty a fakta

 Jak se mění priority, začínáme se stále více zajímat o to, co jíme, pijeme, o složení potravin a technologii výroby. Cena už není naštěstí tím hlavním určujícím elementem. A tak jako se objevují různé pochutiny vyrobené údajně podle receptury našich stařenek, odněkud vyhřezla snaha tímto způsobem oživit i staré technologie při výrobě vína. Neboli prodávat selská vína jako to nejlepší a nejzdravější co může být, protože naši staříčci žili zdravě. Bohužel, většinou je opak pravdou.

Číst dál: Řízené kvašení - mýty a fakta

Strana 1 z 7

Sdílejte nás

Zasílání novinek

Přihlaste se pro zasílání novinek a akcí!