košík je prázdný

Vinařovy postřehy

Víno prakticky i poeticky aneb naše knihy o víně

Nedávno jsem si prohlížel regály s nabídkou knih v našem Vinařském domě v Dubňanech. Nabídka je opravdu úžasná. Jedná se o knihy renomovaných a velmi fundovaných autorů, jako jsou například doc. Pavloušek a doc. Michlovský z akademie v Lednici, prof. Steidl za rakouského Klosterneuburgu, profesor Malík z Bratislavy a mnoho dalších.

Žádné knihy samozvaných rychlokvašených pseudoodborníků, kteří teď vydávají knihy jako na běžícím pásu a jsou známí spíše z televizních seriálů, v regálech s knihami ve Vinařském domě nenajdete. Pokud vás zajímá vinařina na vyšší úrovni, mohu doporučit tituly: Příprava červených vín, Příprava bílých vín, Bobule a také Technologie šampaňského od doc. Michlovského. Jde o novou řadu velmi podrobných a profesionálních knih. Od prof. Steidla máme skvělé knihy Sklepní hospodářství a Po cestách ke špičkovému vínu či Vinařský marketing od prof. Gosche. Tyto knihy slouží rovněž jako učebnice ve vinařských školách. Docent Pavel Pavloušek je známý svými publikacemi, které otvírají vinařský svět velmi širokým vrstvám. Jeho knihy jsou lehce pochopitelné a dobře čitelné.

Legendární Výroba vín u malovinařů je již mnoho let vlastně bestsellerem mezi vinaři. Stejně skvělé jsou i jeho knihy Pěstujeme stolní odrůdy révy vinné, Bio odrůdy révy vinné, Réva vinná pro malopěstitele, Pěstování révy vinné a výborně postavená a komplexní kniha pro všechny milovníky vína obecně s názvem: Vše, co by jste měli vědět o víně a nemáte se koho zeptat.

Rozhodně by v knihovně milovníka vín či vinaře neměl chybět Přehled odrůd révy nebo od prof. Krause kniha Pěstujeme révu vinnou - 2. rozšířené vydání. Užitečné jsou také knihy Vinohradnická mechanizace a Stroje a zařízení pro vinařství. Kdo víno raději chutnáte, než tvoříte, pro toho jsou tituly Vinařský lexikon, s mnoha fotografiemi a obrázky, skvělé Setkání s vínem od Jiřího Kopečka, degustační příručka Jak přijít vínu na jméno a knížka s vypovídajícím názvem Rosé od Honzy Stávka. Víno napříč staletím nám ve výpravné knížečce ukáže prof. Kraus, stejně jako svou dnes už legendární Novou encyklopedii českého a moravského vína.

Pokud máte dilema Pít či Nepít? Odpoví vám ve stejnojmenné knize prof. Milan Šamánek. Myslím, že milovníci vína budou s jeho odpověďmi velmi spokojeni. Mohou si pak po několika doušcích našich skvělých vín počíst v opravdu nádherných a vtipných knížečkách se sbírkami básní o víně od mého přítele a skvělého vinaře (a také znalce života - odtud ty moudré věty) Ctirada Králíka s názvy Víno lehce poetické a lehce erotické a Víno lehce poetické a lehce romantické. Názvy básní jako

Ryzlink Rýnský, Bakchantky, Valtické vinné trhy, Sommeliéři nebo Kapka vína, dávají tušit, že jde o nádherná, opravdu „naše“ vinařská tajemství.

A protože ve Vinařském domě nemáme jen knihy o víně, ale také o zahradě, stromech, keřích ale i pálenkách, také jídle a našich receptech, povím vám o nich už v příštím vydání.

Všchny tyto i další knižní publikace, které stojí za přečtení si můžete také prohlédnout či rovnou koupit v našem e-shopu v sekci Knihy a publikace, zde >>

Sdílejte nás

Zasílání novinek

Přihlaste se pro zasílání novinek a akcí!