košík je prázdný

Vinařovy postřehy

Novoroční filozofování nad vínem

Před sebou máme další rok. Jsem z něj trochu rozpačitý a z úhlu pohledu podnikatele se na něj moc netěším. Podmínky pro podnikání nás malých jsou stále horší a horší, stát klade stále vyšší překážky a nutí nás platit stále více peněz za věci, které s praktickým životem soukromníka nemají nic společného. A zbavují ho toho základního, pro co se rozhodl podnikat. Nejsou to peníze, ale svoboda a možnost rozhodování sám za sebe. Asi existuje plán, aby tady byla jen jedna firma pro všechny.. s jedním majitelem. To už tady bylo a u toho bych nechtěl být.

Bohužel naše povolání nám neumožní sbalit krám a jít jinam. Vinice, sady ani sklepy nejsou přenosné. Snad si naši lidé včas všimnou hrozícího nebezpečí a dají hlas rozumu. Ale protože bude rok 2017 volební, věřím, že mnohé změníme.

Nedávno jsem sledoval dokument o malíři Monetovi. Jeho snivý, půvabný až mystický a přitom velmi věrohodný pohled na svět má s vinařinou překvapivě mnoho společného. Malíř, stejně jako vinař, nám zprostředkovává pohled na svět skrze své dílo. Tak, jako bychom si bez jeho nápovědy nevšimli jemných niancí krajiny, čarovného světla a různých barev, tak stejně nám mistr vinař skrze své dílo předvádí svůj pohled na víno, jeho strukturu, barvu a styl. Monet byl špička ve svém oboru, ale bylo i mnoho patlalů, kteří moc povedená díla nepředvedli. I tady je s vinařinou velká podobnost. Monet nám pootevřel dveře do své duše, svůj pohled a donutil nás přehodnotit naše pohledy. Vinař nám předloží svůj pohled na svět, svůj rukopis a styl. Nutí nás se nad ním zamýšlet, nad jeho chutěmi, zda to není to pravé a přesně takové jak má být. Najdou se i kritici špičkových děl. Stejně tak se najdou kritici špičkových vín. Většinou se jedná o stejné skupiny. Trochu závidí a trochu neví. A jsou hlasití.

Stejně jako malíř i vinař žije ve svém světě. Vnímá barvy, chutě, vlastnosti vína jinak než normální smrtelník. Mnoho špičkových vinařů jsou různí podivíni a komplikované osobnosti, stejně jako mnoho špičkových malířů. A takových paralel by se našlo mnoho. Vyplývá z toho jedna věc. Že vinař je umělec, který se jen daleko víc nadře. A že z jeho umění čerpají jiní umělci. Že nejlepší díla v mnoha uměleckých oborech byla vytvořena ve „vinném oparu“ je stará a známá věc.

Právě nynější zimní čas nám dává prostor si trochu zafilozofovat, pustit proud myšlenek a přitom procházet plné sklepy a chutnat školící se nádherná vína ročníku 2016. Protože čas letí, a ani se nenadějeme a budeme opět venku ve vinicích, sadech a na moudra už nebude čas, přeji vám tady z mého sklepa nad sklenkou královského ryzlinku všechno nejlepší v tom letošním roce, a ať se Vás drží zdraví na těle i na vinici.

Váš,

Zbyněk Kopeček

www.vinarskydum.cz

 

Sdílejte nás

Zasílání novinek

Přihlaste se pro zasílání novinek a akcí!