košík je prázdný

Vinařův podzim

Hladší, jemnější, voňavější... aneb něco málo o jablečno-mléčném kvašení

Vína zbavená kyseliny jablečné a posílená o hebkou kyselinu mléčnou, se stávají běžnou technologií už i u malovinařů. O co se tady vlastně jedná? Jde o jablečno – mléčné kvašení, zkráceně JMK.

Číst dál: Hladší, jemnější, voňavější... aneb něco málo o jablečno-mléčném kvašení

Práce s cukrem ve víně

Stav hroznů je rozdílný, a tak nám nezbývá, než se s tím poprat a vydolovat z úrody co se dá. Cukernatost nebude asi špatná, ale i tak je dobré si zopakovat, jak se mošt doslazuje. Dělá se to hlavně proto, aby víno mělo alespoň trochu tělo a alkohol.

Číst dál: Práce s cukrem ve víně

Pustit se do sběru?

Mnozí vinohradníci se chystají naplno pustit do sběru. Určit ale optimální čas není vůbec jednoduché a zdaleka to nezáleží jen na cukernatosti hroznů či jejich zdravotním stavu. Optimální vyzrálost hroznů paradoxně neodpovídá všeobecně platným zásadám. Je totiž hlavně ovlivňována počasím, odrůdou, poloze stejně jako druhu vína, které z hroznů chceme nakonec mít.

Číst dál: Pustit se do sběru?

Síření vína - proč a jak?

Síření je jeden z nejstarších způsobů ošetření vína. Oxid siřičitý má hlavní význam v tom, že odebírá kyslík a zároveň drží přirozenou vůni. To také dokazuje, že se vlastně doposud nepodařilo oxid siřičitý nahradit žádnou jinou látkou i když se o to mnoho badatelů pokoušelo. Dnes bych se chtěl soustředit na takzvanou síru volnou, ta jediná jde v podmínkách malovinařů velmi lehce a jednoduše sledovat a ovlivňovat.

Číst dál: Síření vína - proč a jak?

Svatomartinské vábení

Na Moravě i v Čechách právě probíhá první koštování Svatomartinských vín letošního ročníku, který slibuje tak krásná vína. Dokladem kvality ročníku je i procento úspěšných vín.

Číst dál: Svatomartinské vábení

Sirka ve víně. Proč?

Začíná jedno z nejkrásnějších období vinařů – kontrola mladých vín a pochůzky sirkových komisí. Zrovna v sobotu jsem jednu pětisklepovou absolvoval a už je jasné, že se máme na co těšit. I ty sirky, což je hlavní důvod kontroly všech vín, jsme našli. Není to důvod k žádné tragedii, sirku lze dnes (pokud je včas odhalena) velmi lehce vyléčit. Ale co to vlastně je ta sirka?

Číst dál: Sirka ve víně. Proč?

Míchání a pak mlaskání

Vrcholí sběry hroznů a mnozí vinaři zrovna v této době nakváší červená vína a tzv. míchají rmut. Tato činnost je pro budoucí kvalitu vína daleko důležitější, než si možná myslíte. Oxid uhličitý, vznikající při kvašení, nadnáší matolinový klobouk a ten pak ztrácí kontakt s moštem. Tím nedochází k vyluhování barviv a tříslovin, mimo to vzniká nebezpečí nežádoucí mikrobiologické činnosti a víno takto zanedbané prostě smrdí. Proto musíme mít na zřeteli dvojí zásadu.

Číst dál: Míchání a pak mlaskání

Kvasinky a výživa - jak na to?

Používání aktivních (nebo jak se také mnohdy říká „ušlechtilých“) vinných kvasinek se naštěstí ve sklepích malovinařů již pevně usídlilo. Tomuto procesu, spolu s dodržením určitého teplotního profilu se říká „řízené kvašení“. Co je ale nutné k tomu aby tento jeden s nejdůležitějších procesů při výrobě vína dopadl úspěšně a víno si vytvořilo přesně takovou strukturu, jakou jste si představovali?

Číst dál: Kvasinky a výživa - jak na to?

Strana 1 z 3

Sdílejte nás

Zasílání novinek

Přihlaste se pro zasílání novinek a akcí!