košík je prázdný

Že by jaro? Aneb jak pomoci půdě.

 Bude jaro! A konečně to tak i vypadá. Jsou jarní rituály, co se stále opakují. Mezi ně patří pomoci půdě v její síle, tedy přihnojování. A protože se jedná o poměrně známý cyklus, soustředím se dnes jen na základní informace a ceny hnojiv.

Určitě stojí za to si nechat udělat občas rozbor půdy. Ušetříte tím za zbytečné prvky, které vaše půda nepotřebuje. Některé nedostatky látek v půdě lze vypozorovat přímo na rostlinách. Když třeba hodně intenzivně hnědnou listy, většinou jde o nedostatek hořčíku. Může ale také jít také o napadení Křísíkem révovým. Laboratorní rozbor tak zcela přesně určí, co půdě chybí. Vinařský dům Dubňany nabízí celou škálu kombinovaných hnojiv za nízké ceny.

Třeba velmi oblíbené kombinované hnojivo NPK 10. 10. 16 u nás stojí v balení 25 kg jen 349 Kč. Cererit, vhodný jak do vinice, tak i do zahrádky vyjde 449 Kč 25 kg. V nabídce máme i močovinu, superfosfát, dráselnou sůl či síran amonný, který je vhodný do brambor a pod ovocné stromy.

Pro zahrádkáře je stále oblíbenější granulovaný kravský hnůj v malém i velikém balení. Je vynikající pro jednoduchost aplikace a samozřejmě pro stejné vlastnosti, jako má pravý kravský hnůj, tedy nižší obsah dusíku, který je v našich půdách většinou ve velkém nadbytku. Rostliny pak svou energii místo do plodů vkládají do stonků či dřeva. 20 Kg tohoto výborného přírodního hnojiva stojí ve Vinařském domě jen 330 Kč, a to je opravdu výrazně méně, než jinde. 

Také použití odkyselovacích hnojiv, tedy Vápnitého dolomitu nebo Dolomitického vápenného hnojiva je zásadní. I když se to podle názvu zdá, skutečně nejde o stejný produkt. Vápnitý dolomit, je jemně mleté přírodní hnojivo s vysokým obsahem hořčíku a stopových prvků. Svou přítomností zvyšuje v půdě množství mikroorganismů a krátí vliv kysele působících hnojiv. Kyselost půdy a nedostatek hořčíku je v našich viničných a zahradních půdách téměř pravidlem. Vápnitý dolomit se tak hodí především do vinic a polí a není moc vhodný pod zeleninu a drobné plody. Naopak Vápenaté hnojivo obsahuje pouze 7 % hořčíku a přes svou bohatou strukturu a účinnost se jedná o velmi levné hnojivo, vhodné do zahrádek. Toto hnojivo má také limacidní účinek, to znamená, že slimákům na ošetřené půdě rostliny nechutnají a tak se tam téměř nevyskytují. Snížením kyselosti zabráníte také tvorbě mechů v trávnících.

Ceny umělých hnojiv a vůbec chemických prostředků na ošetření rostlin neustále rostou. Firmy, které je vyrábějí, mají většinou dominantní postavení na trhu a tím pádem se tak i chovají. Zatím se hnojiva dají nakoupit v poměrně rozumných cenových relacích, snažíme se držet dodavatele stále trochu „na uzdě. Správným hnojením předejdete kalamitním situacím ve vinici i zahradě, keř bude silný a bude lépe odolávat všem tlakům a rozmarům přírody. I člověk potřebuje občas „pohnojit“, tedy dodat živin, aby tělo správně fungovalo jak má a tak to platí i v přírodě. Ve Vinařském domě v Dubňanech jsme známí tím, že veškerý sortiment hnojiv, substrátů, rašelin a postřiků, máme za nejlepší ceny v oblasti. Není to jednoduché a tak jsme na to i patřičně hrdí.

Přesvědčte se sami, nabídku najdete také na našem e-shopu zde >>

Sdílejte nás

Zasílání novinek

Přihlaste se pro zasílání novinek a akcí!