Ochrana proti mšicím na rostlinách
S příchodem jara se vegetace probouzí a vstupuje do fáze intenzivního růstu. Vzniká nové olistění a výhony – tzv. asimilační plocha – která je bohužel také ideálním cílem pro různé škůdce. Nejčastěji napadají rostliny právě mšice, drobný savý hmyz, který dokáže během krátké doby způsobit značné škody.
V tomto článku si podrobně popíšeme, jak poznat mšice na rostlinách, jaké existují možnosti prevence, jak se zbavit mšic biologicky i chemicky a proč je klíčové nezapomenout ani na ochranu proti mravencům, kteří jejich výskyt podporují.
Jak mšice škodí a proč jsou tak nebezpečné
Mšice jsou saví škůdci, kteří poškozují rostliny tím, že vysávají rostlinné šťávy. Takové sání oslabuje celou rostlinu, zpomaluje její růst a snižuje vitalitu. Navíc jsou mšice častými přenašeči virových chorob rostlin, které mohou mít dalekosáhlé důsledky – deformace listů, zpomalení zrání plodů nebo dokonce celkové odumření rostlin.
Po napadení mšicemi vznikají na rostlinách četná poranění. Ta se stávají vstupní branou pro houby, bakterie i další viry, čímž se poškození rostlin násobí. Nejde tedy jen o estetický problém, ale o reálné ohrožení kvality i množství úrody.
Nejčastější druhy mšic a jejich výskyt
Existuje více než 500 druhů mšic, přičemž nejběžnější v zahradách a sadech jsou např. mšice maková, broskvoňová, chmelová, zelná nebo jabloňová. Liší se nejen preferovanými rostlinami, ale také zbarvením – některé jsou zelené, jiné černé či červené. I přesto platí, že metody ochrany jsou u většiny druhů podobné.
Kdy se objevují mšice?
Na okrasných rostlinách v interiéru se mohou vyskytovat celoročně. U ovocných stromů, zeleniny či keřů je nástup první generace závislý na počasí. Největší nárůst populace ale obvykle přichází od května do července.
Jak poznat napadení mšicemi – příznaky na rostlinách
- Zkroucené, zdeformované listy
- Lepkavý povrch (tzv. medovice, vylučovaná mšicemi)
- Zpomalený růst výhonků
- Nerovnoměrné dozrávání plodů
- Výskyt mravenců na rostlině (ukazatel medovice)
- Přítomnost mšic – nejčastěji na spodní straně mladých listů a výhonků
Preventivní ochrana proti mšicím
Prevence je nejlepší obrana. Zde je několik osvědčených způsobů, jak předcházet výskytu mšic a včas odhalit jejich přítomnost:
1. Žluté lepové desky
Lákají mšice na svou barvu a škůdci se přilepí na lepovou vrstvu. Doporučujeme používat desky s lepidlem Chemstop Ecofix, které lze pravidelně obnovovat. Skvěle fungují i jako signalizační prostředek – napoví, kdy je potřeba začít s postřikem.
2. Lep na kmen stromu
Aplikace ochranného lepu přímo na kmen stromu ztíží přístup nejen mšicím, ale i mravencům. K dispozici je v:
- Kelímku – Lepidlo na ochranu stromů (nanášení špachtlí)
- Spreji – Zdravá zahrada lepidlo na ochranu stromů (snazší použití)
3. Lepové pásy na kmen
Speciální pásy (např. Oboustranné lepové pásy na stromy) obtočené kolem kmene stromu zamezí výstupu mravenců a tím i přenosu mšic. Vhodné především pro mladé stromky.
Postřiky na mšice – biologické a chemické možnosti
Biologické přípravky proti mšicím
- Neem-Azal – účinný insekticid z neemového oleje
- Rock Effect – obalí mšice olejovým filmem, čímž je udusí
- Sufy – hydroskopický jíl se smáčedlem, vysušuje škůdce
Tyto přípravky jsou šetrné k životnímu prostředí a ideální pro ekologické pěstitele a bio zahrady.
Chemické postřiky na mšice
- Mospilan 20 SP
- Karate Zeon
- Sanium Ultra (dříve Decis)
- Fast M a Fast K (menší balení s rozprašovačem)
- Sanium Systém – systémově působící látka s účinkem až 60 dní, bezpečná pro včely
U chemických přípravků je klíčové dodržovat správné dávkování a ochranné lhůty.
Proč chránit rostliny i proti mravencům
Mravenci a mšice tvoří symbiotický vztah – mravenci si mšice doslova „chovají“ kvůli medovici a přenášejí je zpět na rostliny, i když jste provedli postřik. Pokud tedy nezačnete bojovat i proti nim, budou se mšice neustále vracet.
Ochrana proti mravencům
Závěr: Komplexní ochrana proti mšicím
Účinná ochrana proti mšicím nespočívá pouze v aplikaci postřiku. Klíčem k dlouhodobému úspěchu je kombinace prevence, včasného zásahu a kontroly mravenců, kteří mšice šíří. Pravidelné kontroly rostlin, použití lepových pastí, ekologických i chemických přípravků a likvidace mravenišť mohou výrazně snížit škody a zajistit vašim rostlinám zdravý a plnohodnotný růst.
Nečekejte, až bude pozdě. Prohlédněte si naši nabídku účinných přípravků proti mšicím a mravencům na našem e-shopu nebo se zastavte na prodejně – rádi vám poradíme.