Rádce pěstitele

Jaro Léto Podzim Zima Postřehy

Zima

Je lepší nerezová nádrž nebo demižon?

Kategorie: Zima

Téma skladování vín je aktuálně velmi žhavé a zrovna nerezové nádoby lze již spatřit i v těch nejmenších sklepích Moravy, Čech i Slovenska. Možnosti vinařů jsou totiž čím dál větší a pokud si lze zjednodušit nějakou tu práci a ušetřit tak námahu a koneckonců i čas, není vůbec na škodu, podívat se na to blíže.

Dravý roztoč Typhlodromus pyri - nejlepší přítel vinaře

Kategorie: Zima

Tak nějak přirozeně se snažíme vzhledem k současnému stavu okolo nás a také k našemu zdraví, chovat k přírodě šetrněji. Vinaři, sadaři a zahrádkáři už běžně nepoužívají tak invazivní a silné přípravky, které kromě škodlivých organismů vyhubí i ten prospěšný. Díky moderní vědě máme více alternativ, ale i starých - osvědčených, které příroda vymyslela sama, daleko před námi.

Elektrické akumulátorové nůžky - dárek pro 21. století

Kategorie: Zima

Hlavně v této adventní, předvánoční době, si všichni nejvíce uvědomujeme, jak ten čas letí. Další Vánoce. A pokud tento článek čtete mimo toto období, můžete se zrovna chystat na nějakou oslavu. A s těmito myšlenkami také přichází starost, co vymyslet - jakými dárky ještě můžeme překvapit své milované.

Co s mladými (a zlobivými) víny

Kategorie: Zima

S blížícími Vánoci se vína ve sklepě krásně čistí a vypadá to kvalitativně na skvělý ročník. Ale. Jak už jsem v mnoha sklepích postřehnul, některé typy vín čekají v době školení komplikace. Jaké v tomto období vlastně mohou nastat a jak se nimi co nejdecentněji vypořádat?

Sklo, které nedáte z ruky

Kategorie: Zima

Každý milovník vína by jistě souhlasil s tím, že u vína jde nejen kvalitu tohoto nápoje, ale také o kvalitu sklenic, ve kterých je víno podáváno. Jsem velmi rád i za to, jak rychle se u nás před lety ujaly skleničky 210 ml, takzvané “Oivéčeka”. Jejich název, jak možná nevíte, je odvozen od zkratky mezinárodní organizace pro révu a víno, OIV, která její unisex tvar vlastně vymyslela. O nich ale tento článek nebude.

Údržba nerezových nádrží

Kategorie: Zima

Nerezové nádrže jsou díky velkým množstvím výhod čím dál více k vidění i v těch nejmenších sklípcích naší země a jejich obliba zdaleka nepolevuje. Je to dáno jednak úrodou, a to nejen hroznů, ale i ostatního ovoce, na které si pěstitelé kupují nerezové nádrže také. Tady se také musím omluvit všem našim zákazníkům, kteří čekali (a nebo ještě čekají) na další dodávku nerezek.

Elektrické a akumulátorové nůžky jsou dnes dostupné každému

Kategorie: Zima

Máme dvacáté první století a technika nám mnoha způsoby usnadňuje práci. Také i v řezu, nebo chcete-li střihání keřů révy či větví stromů. Díky kvalitním a lehkým bateriím nové generace stále více vinařů a sadařů používají pro zimní řez elektrické bateriové nůžky.

Konec roku

Kategorie: Zima

Protože nám končí rok a začíná nový (o kterém jsem pevně přesvědčen, že bude mnohem lepší), rád bych letošek zakončil spíše oddechově.

Co je hroznový koncentrát a jak se používá

Kategorie: Zima

Bohužel, v deštivých ročnících, jako byl tento, chybí některým vínům cukr. Tedy, správně řečeno, zbytkový hroznový cukr v chuti, kterého letos prostě moc není. Naštěstí lze i suchá vína dodatečně „zjemnit“ zahuštěným moštem. Nejde o žádný převratný vynález, používal se již ve starém Římě. Kvalita tohoto moštu závisí na původu hroznů, zpracování a uchování. Přidá do vína nejen hroznový cukr, ale také kyseliny či polyfenoly, které poměrně zásadně mění víno, většinou k lepšímu.

Březen ve sklepě

Kategorie: Zima

V minulém článku jsme si řekli, jak připravit vinici a zahradu na přicházející jaro tak, abyste co nejvíce sklidili. To všechno jsou mimochodem činnosti, které skvěle koresponduji s onou nešťastnou izolací, které momentálně všichni čelíme a na kterou dnes navážu. Tentokrát se přesuneme do ještě větší karantény, tedy vinného sklepa a já vám slibuji, že už o tomto všudypřítomném tématu nezazní ani slovo, protože jak všichni víme, ve sklepě platí zcela odlišné zákony. Tedy kromě zákona gravitace.

1 2 3 4

Znalostiv oboru na trhu

Skvělé cenyjedny z nejlepších

Dopravajiž od 49 Kč

Zákaznickápodpora a pomoc on-line

Rychlostdodání a dopravy